2.El POS Satın Almak

Son yıllarda yaşanan ekonomik değişimler, tüm sektörler gibi cafe bar restoran sektörünü de tasarruf önlemleri almaya itiyor. Pek çok işletmeci, yapması gereken yatırımları ya öteliyor veya ikinci el alternatifleri üzerine yoğunlaşıyor. Peki cafe otomasyon sistemleri fiyatları nedir, ikinci el olarak alınabilir mi, riskleri nelerdir; hep birlikte inceleyelim.

2.El POS Satın Almanın Avantajları ve Dezavantajları

Pos otomasyonunuzu 2. El almaya karar verirseniz öncelikle iyi bir araştırma yapmanızı, alacağınız sistemi detaylıca incelemenizi tavsiye ederiz. Elbette dikkatli bir satın alma yaparsanız sıfır bir restoran otomasyonu fiyatının çok daha altında bir fiyata aynı fakat kullanılmış sistemi edinebilirsiniz. 2. El bir adisyon sistemi alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini aşağıda sıralamak istedik:

2.El POS Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

El restoran otomasyonu alırken karşınıza çıkma ihtimali olan ve dikkat etmeniz gereken noktaları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  1. Alacağınız sistemin yazılımı eski bir versiyon olabilir:

Tıpkı bilgisayarlarda ve cep telefonlarında olduğu gibi, POS sistemlerinin de yazılımları güncellenir. Bütünleşik sistemlerde programın eski versiyon olup olmadığına; PC POS sisteminde ise hem POS yazılımının hem de Windows’un güncel olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

 

  1. POS sisteminin donanımlarında çizikler veya hasarlar bulunabilir:

Restoranların çalışma ortamındaki cihazlar yoğun ve maalesef sert kullanılmaktadır. Özellikle servis personellerinin odaklandığı nokta hız olduğundan, cihazlar ve donanımlar kısa sürede yıpranmış veya eskimiş olabilir. Rengi solmuş, üzerinde çizikleri olan veya bazı tuşları çalışmayan bir POS ekranı kullanmak yerinebütçenizi biraz daha arttırarak sıfır bir sistem satın almak daha güvenli bir seçim olacaktır. Diğer yandan tüm elektronik ürünlerde olduğu gibi POS donanımlarının da bir servis ömrü vardır. Kullanım ömrü bitmek üzere olan bir donanım alıyor olabilirsiniz. İkinci el olarak aldığınız POS sisteminin 1 yıl sonra onarılamayacak derece arızalanması ihtimaller dahilindedir.

 

  1. Teknik Destek Sorunları Yaşayabilirsiniz:

İkinci el POS alırken almanız gereken diğer bir risk ise donanım veya yazılımınızda çıkabilecek herhangi bir problem karşısında yalnız olacağınızdır. Çoğu POS sistem satıcıları, ilk kullanıcılara ürün garantisi verirken, ikinci el pos programınız için bu firmalardan hizmet alabilmek adına yüksek servis ücretleri ödemek durumunda kalabilirsiniz. Üstelik sorun önemli ve yüksek maliyetli ve cihazlar garanti kapsamı dışında ise, ikinci el pos programına verdiğiniz para tamamen boşa gidebilir.